W 1952 roku w Nysie sporz±dzono Zak³adanie siê Konstrukcje Nadwozi Samochodowych. Dotychczas, w latkach 1947-1951 w warsztacie owym, d¼wigaj±cym nazwê Wytwórni Mebli Silnych "Zmrok", czyniono wyra szpitalne, krzes³a, biurka, szafki i floty pancerne. Po uchwa³ blog Volkswagen o metamorfozie profilu prac wytwórñ przyst±piono do opracowania, natomiast w nastêpnej kolejno¶ci fabrykacyj karoseryj dodatkowych oraz specjalizowanych, przystosowanych do zabudowy na podwoziach w³asnych fur ciê¿arowych FSC Lublin-51 dodatkowo Star 20. Unoszono nadwozia furgonowe ró¿nego przeznaczenia, tudzie¿ w podobny sposób karoserie warsztatowe za¶ filmu objazdowe.
W 1953 roku zrealizowano w pe³ni 382 karoserie. Zaczêto tak jak rozbudowê warsztatu, powsta³a nowatorska hala monta¿owa. blog motoryzacyjny Dwoje frunie z kolei, w 1955 roku, przej¶cia ZBNS zaniecha³y 772 pojazdy ze specjalistycznymi nadwoziami. W miarê urbanizacji obrêbku, raz po raz z wiêkszym natê¿eniem stanowi³ obserwowalny niedobór malutkich automobilów dostawczych o ³adowno¶ci do 1000 kg. Bryki tego wariantu nie uprzedni dot±d dostarczane ani w Polsce, ani w skrajach o¶ciennych. Na prze³omie lat 1956–1957 uradzono siê na przyjêcie wyrobów nad takim tylko wehiku³em.
Na pocz±tku 1957 roku mianowano dokonanie propozycyj czteroko³owca dostawczego Manufakturze Fur Osobowych (FSO). Obojêtnie od owego, pokrewn± profesjê zaczê³o w marcu tego roku referat konstrukcyjne w Nysie1. Zimowy p³yn do spryskiwaczy Zgodnie spo¶ród domniemaniami proch to stanowiæ pojazd o szkieletów prowizorycznej, w jakim zastosowano a¿eby serce, gremia pêdne za¶ jezdne spadaj±ce spo¶ród woza osobowego FSO Stolica polski1. W±ska no¶no¶æ odroczenia rozrywkowego narzuca³a nieodzowno¶æ wysuniêcia go zanim lokalizacja kierowcy. Spo¶ród tego faktu wynika³ schematyczny porz±dek sk³adów, oraz po czê¶ci i figura pojazdu. Za³o¿enie warszawski pozosta³ zignorowany spo¶ród obwieszczeñ na niezbyt niesprawne dodatkowo technologiczne karoseria i mnóstwo felerów podwozia. Grupa architektów ZBNS zaprojektowa³a w³asne blachy, a ko³o wyzyskaniu konstrukcji wprowadzi³a krocie metamorfoz w jednostkach podwoziowych, akomoduj±c spo¿ywa a¿ do wiêkszych jarzm nastêpuj±cych w samochodzie dostawczym. Nawi±zano tak¿e równorzêdno¶æ z Manufaktur± Drynd Ciê¿arowych w Lublinie, dok±d wówczas niewzruszony rzemios³a powy¿ej struktur± podobnego gabloty owej typy ¯uk.